cabriole جزیره موریس ثروتمند انگلیسی

cabriole: جزیره موریس ثروتمند انگلیسی فرانسوی منطقه توریستی گردشگری تصاویر دیدنی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری گفتند بازیگر فیلم&quot/ مثل شجونی است، تشریفات&quot، فیلم من فروخت،فیلم مخملباف نفروخت ، مهدی فخیم زاده

روزنامه جام جم با مهدی فخیم زاده ، کارگردان فیلم پرفروش سینمای کشور عزیزمان ایران مصاحبه کرده هست. بخشهایی از مصاحبه را می خوانید: از ساخت فیلم تشریفات ب

گفتند بازیگر فیلم&quot/ مثل شجونی است، تشریفات&quot، فیلم من فروخت،فیلم مخملباف نفروخت ، مهدی فخیم زاده

مهدی فخیم زاده:گفتند بازیگر فیلم"تشریفات" مثل شجونی است/فیلم من فروخت،فیلم مخملباف نفروخت

عبارات مهم : سینما

روزنامه جام جم با مهدی فخیم زاده ، کارگردان فیلم پرفروش سینمای کشور عزیزمان ایران مصاحبه کرده است.

بخشهایی از مصاحبه را می خوانید:

از ساخت فیلم تشریفات بگویید و این که چطور شد این فیلم را با عنوان مبارزان انقلابی ساختید؟

تشریفات را سال 62 ساختم و سال 63 اکران شد. در آن وقت اوضاع سینما خیلی به هم ریخته بود و خط و مشی هنری و فرهنگی کشور چندان مشخص نبود.هنوز مشخص نبود که قرار است سینما بعد از انقلاب به چه سمتی برود. به همین علت بعضی از کارگردانان فیلم هایی مانند فریاد مجاهد و فیلم های چریکی ساختند چون فکر می کردند این نوع فیلم ها، سینمای انقلابی را شکل می دهد، ولی جهت من مشخص بود که این فیلم ها را نمی توان سینمای انقلاب دانست. در سال 58 فیلم «میراث من جنون» را ساختم که هیچ ربطی به سیاست نداشت. بعد از آن یکی از دوستان داستان فیلمی از ویسکونتی به نام ژنرال دلارووره را برایم تعریف کرد، من هنوز فیلم را ندیده بودم. این فیلم داستان یک آدم سرگردان است که به علت شباهتش او را به زندان می برند و از او می خواهند نقش ژنرال دلارووره را بازی کند و…. داستان فیلم را که شنیدم احساس کردم اگر بر اساس آن فیلمی بسازم، مجوز نمایش خواهد گرفت چون در آن سال ها خیلی از فیلم ها ساخته می شدند، ولی مجوز نمایش نمی گرفتند بخصوص کارگردانانی مثل من که فعالیتمان را قبل از انقلاب شروع کرده بودیم خیلی راحت نمی توانستیم اعتماد مدیران انقلابی را جلب کنیم. طرح فیلم تشریفات را از فیلم ژنرال دلارووره گرفتم و با مرحوم میرلوحی فیلمنامه آن را نوشتیم.

زمانی که فیلمنامه را به وزارت ارشاد دادیم، توقیف شد! در جلسه توجیهی به ما گفتند شما اسلام را نمی فهمید و از مارقین و ناکثین برایمان گفتند.اعضای آن جلسه اصلا درکی از سینما نداشتند و حرف هایی می گفتند که ما نمی دانستیم در جوابشان چه باید بگوییم.

پس این که بعضی می گفتند این فیلم را سفارشی ساخته اید، حرف نادرستی است؟
اصلا این درست نیست.کوچک ترین کمکی از سوی دولت به ما نشد.هنوز سینما شکل و شمایل خود را پیدا نکرده بود و بسختی پروانه ساخت می دادند تا زمانی که مردها انوار و بهشتی به معاونت سینمایی وزارت ارشاد و فارابی آمدند و ساخت فیلم ضابطه مند شد.آن وقت من و مرحوم میرلوحی و آقای قدکچیان و جمشید حیدری با هم شریک شدیم و پول قرض گرفتیم و من فیلم را 30 روزه در شیراز ساختم.هیچ بازیگر معروفی هم ندارد و نقش مهم فیلم را خودم بازی می کنم.

شخصیت های فیلم تشریفات و نقش «توحید» مابه ازای بیرونی هم داشتند یا همه تخیلی بودند؟
خیر ! اصلا شخصیت ها ما به ازای بیرونی ندارند.در همان جلسه توجیهی، روحانی ای به نام گل محمدی که من بعد از آن جلسه دیگر هیچ وقت ندیدمش از فیلمنا مه دفاع کرد و گفت شخصیت توحید شباهت زیادی به مرحوم شجونی دارد،ولی ما در وقت نوشتن فیلمنامه اصلا به دنبال ما به ازای واقعی نبودیم و در آن وقت فیلم سازی سفارشی هنوز شکل نگرفته بود.

زمانی که تشریفات را ساختید، می دانستید که فیلم پرفروش می شود؟
بله ! از همان وقت نوشتن فیلمنامه احساس می کردم فیلم با مخاطب ارتباط برقرار خواهد کرد.چون در آن وقت شخصیت هایی که دچار تحول می شوند، طرفدار داشتند و در وقت نوشتن درام جهت آنها می توان فضای خوبی ایجاد کرد.فیلم که ساخته شد خیلی ها گفتند تشریفات نمی فروشد! جالب این که حوزه هنری هم در سال 63 چند فیلم پروپاگاندا مثل «توبه نصوح»[به کارگردانی محسن مخملباف] اکران کرد که با شکست روبه رو شد. ولی تشریفات خوب فروخت و همه گمانه ها را برهم زد.

این فیلم تاثیری بر روند تولید فیلم های انقلابی داشت؟
نه ! اصلا با تشریفات برخورد خوبی نکردند. فیلم را به جشنواره اول یا دوم فجر ارائه کردیم ولی قبولش نکردند.مدیر آن وقت فارابی جمله ای گفت که هیچ وقت از یادم نمی

رود: «بهار را در قالب پاییزی روایت کردی!» منظورش از بهار عنوان انقلابی فیلم بود و قالب و ساختار فیلم را به پاییز تشبیه کرد.

گفتند بازیگر فیلم&quot/ مثل شجونی است، تشریفات&quot، فیلم من فروخت،فیلم مخملباف نفروخت ، مهدی فخیم زاده

واژه های کلیدی: سینما | بازیگر | داستان | سینمای | انقلابی | سینمایی | فیلمنامه | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs