cabriole جزیره موریس ثروتمند انگلیسی

cabriole: جزیره موریس ثروتمند انگلیسی فرانسوی منطقه توریستی گردشگری تصاویر دیدنی

گت بلاگز اخبار اجتماعی پروندۀ بنزین‌های آلوده چگونه بسته شد؟

۳۶ سال بعد از تصمیم کشور عزیزمان ایران جهت خودکفایی در تولید بنزین این نشانه در حالی در هفته جاری محقق شد که در دولت قبل پیگیری این نشانه باعث بروز مسایل زیست‌م

پروندۀ بنزین‌های آلوده چگونه بسته شد؟

پروندۀ بنزین های آلوده چگونه بسته شد؟

عبارات مهم : ایران

۳۶ سال بعد از تصمیم کشور عزیزمان ایران جهت خودکفایی در تولید بنزین این نشانه در حالی در هفته جاری محقق شد که در دولت قبل پیگیری این نشانه باعث بروز مسایل زیست محیطی و تحمیل هزینه های مالی به کشور شده است بود.

به گزارش خبرآنلاین؛ راجع به پرونده بنزین های آلوده نوشت: «درست ۸ سال پیش در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ خبرگزاری های خارجی خبر تحریم فروش بنزین به کشور عزیزمان ایران را منتشر کردند؛ خبری که حکایت از آن داشت که به زودی محدودیت هایی جهت واردات این محصول ایجاد خواهد شد. مسئولان وقت وزارت نفت در دولت محمود احمدی نژاد پیشنهادی به رییس جمهوری وقت دادند که بر مبنای آن تولید بنزین از طریق پتروشیمی های کشور امکان پذیر شود. احمدی نژاد به سرعت این پیشنهاد را پذیرفت و دستور اجرای این طرح را صادر کرد. احمدی نژاد حتی فراتر از این طرح اعلام کرد که به زودی کشور عزیزمان ایران در تولید بنزین آن هم در عرض یک هفته به خودکفایی می رسد.

پروندۀ بنزین‌های آلوده چگونه بسته شد؟

در نهایت طرحی که اصرار رییس دولت و هشدار کارشناسان را در پی داشت، به «طرح طرح ضربتی زیاد کردن تولید بنزین» معروف شد. قرار بود ظرف ۴۸ ساعت تولید بنزین از ۴۵ میلیون لیتر به بیش از ۶۵ میلیون لیتر زیاد کردن پیدا کند. نشانه از این طرح نیز تامین تمام نیاز کشور به بنزین در شرایط خاص اعلام شد. محمود احمدی نژاد در تیر سال ۸۹ اعلام کرد که «در صورت نیاز ظرف مدت یک هفته می توانیم تولید بنزین خود را ۲۰ میلیون لیتر زیاد کردن داده و در این زمینه خودکفا شویم.»

همزمان نقدهای کارشناسان نسبت به اجرای این طرح به علت بار مسایل هزینه ای و زیست محیطی مطرح شد. کارشناسان بر این باور بودند که جهت هر لیتر بنزین باید ۴۵ تا ۵۰ تومان هزینه تولید در نظر گرفته شود، لیکن این اتفاق توجیه اقتصادی ندارد و تولید بنزین مقرون به صرفه نیست. هزینه این تولید حتی از دورزدن تحریم ها و واردات با واسطه هم زیاد بود. با این حال دولتمردان دولت دهم اصرار داشتند که بگویند در آن شرایط بحرانی تولید بنزین از پتروشیمی ها مقرون به صرفه تر است.

۳۶ سال بعد از تصمیم کشور عزیزمان ایران جهت خودکفایی در تولید بنزین این نشانه در حالی در هفته جاری محقق شد که در دولت قبل پیگیری این نشانه باعث بروز مسایل زیست‌م

هشدارهایی که موثر نشد

هشدارهای کارشناسان موثر نشد و طرح ضربتی تولید بنزین اجرایی شد. حاصل کار زیاد کردن ۹ میلیون لیتر تولید بنزین بود. مدت وقت زیادی نگذشت که کیفیت نازل بنزین تولید پتروشیمی ها آثار خود را در آلودگی هوای شهرها به صورت گسترده نشان داد. بنزینی که تولید شده است بود با فرمول تبدیل ظرفیت تولید گازوئیل و نفت سفید به تولید بنزین و همچنین تبدیل اتانول و متانول به بنزین اجرایی شد. همین فرمول موجب شد که هوای شهرها به اندازه ای آلوده شود که بر اساس اعلام مدیرعامل وقت شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران در طول سال های ۹۰ و ۹۱ حتی یک روز هوای پاک یا حتی هوای سالم در تابلوهای بررسی کنترل کیفیت هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران به ثبت نرسد.

ترکش این زیاد کردن ضربتی تولید بنزین تنها به اقتصاد کشور وارد نشد، بلکه سلامت مردم نیز به خطر افتاد. به طوری که پزشکان اعلام کردند که این بنزین ها عناصری سرطان زا دارد و جهت افرادی که پرسشها تنفسی یا قلبی دارند، بسیار مضر بوده هست. استفاده از بنزین تولیدی پتروشیمی ها روز به روز خطرناک تر و هشدارها روز به روز زیاد می شد؛ هشدارهایی که تا آخرین روزهای حضور محمود احمدی نژاد در مقام رییس جمهوری بدان توجهی نشد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم این عنوان به سرعت در دستور کار بیژن زنگنه، وزیر نفت و معصومه ابتکار، رییس شرکت محیط زیست قرار گرفت. با هماهنگی هایی که انجام شد، تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف شد. بیژن زنگنه در اسفند سال ۹۲ اعلام کرد: «بر اساس گزارش شرکت پالایشگاه و پخش، بنزین تولیدی در پتروشیمی ها قطعاً آلاینده و خارج از استاندارد است و در دولت نیز توافق شده است در سال ۹۳ هیچ بنزین دریافتی از پتروشیمی نداشته باشیم و بنزین مورد نیاز را از جاهای دیگر از جمله واردات تأمین کنیم.»

پروندۀ بنزین‌های آلوده چگونه بسته شد؟

انتقاد بی پایه به زیاد کردن واردات نفت

توقف تولید بنزین از پتروشیمی ها صدای اعتراض گروهی را بلند کرد؛ گروهی که خاستگاه فکری آنها عمدتا مخالف با دولت بود. آنها به وزارت نفت انتقاد می کردند که توقف تولید بنزین در پتروشیمی ها مساوی با زیاد کردن واردات هست. منتقدان بر این باور بودند که با توجه به کم کردن درآمد نفت کشور وقت مناسبی جهت زیاد کردن واردات نفت نیست ولی دولت یازدهم با توجه به آلوده بودن بنزین های تولید شده است در پتروشیمی های داخل، تولید بنزین پتروشیمی ها را متوقف و واردات را جایگزین آن کرد؛ موضوعی که اگر چه بار مالی جهت دولت داشت ولی در کنار این تصمیم سرمایه گذاری جهت تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دستور کار دولت قرار گرفت؛ پالایشگاهی که فاز نخست آن در هفته جاری به بهره برداری رسید و قرار است در فاز دوم محصول بنزین این پالایشگاه صادر شود.

۳۶ سال بعد از تصمیم کشور عزیزمان ایران جهت خودکفایی در تولید بنزین این نشانه در حالی در هفته جاری محقق شد که در دولت قبل پیگیری این نشانه باعث بروز مسایل زیست‌م

در همین رابطه رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران به خبرآنلاین گفت: «بنزینی که در داخل تولید می شد، در فرآیند پالایشگاهی نبود و در فرآیند پتروشیمی تولید می شد. در فرآیند پتروشیمی، مواد پتروشیمی را با عنصرهای متفاوت باید مخلوط کرد و به همین ترتیب، به جای میعانات خوراک پتروشیمی سوخت دریافت کردن تبعات زیادی را دارد و در آن محصول ناخالصی ایجاد می شود. محصولاتی که در دولت قبل به وسیله پتروشیمی ها تولید می شد، سرطان زا بود. تصمیمی که در دولت گذشته گرفته شد، تصمیم خطرناکی بود و قیمت تمام شده است بالایی داشت. دولت یازدهم که شروع به کار کرد، جهت جلوگیری از خسارت جانبی ترجیح داد، بنزین را وارد کند.»

دولت یازدهم چهار سال تولید بنزین در داخل را متوقف کرد و همزمان مشغول توسعه پالایشگاه ها جهت تولید بنزین پاک در داخل کشور بود.

پروندۀ بنزین‌های آلوده چگونه بسته شد؟

سرانجام بعد از گذشت چهار سال دولت توانست طرحی که چندین سال پیش رها شده است بود، ترمیم کند. قرار است با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥ تولید شود تا تولید بنزین کشور را به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز زیاد کردن دهد؛ رخدادی که اگر چه سخت و با صرف هزینه به دست آمد ولی آرامشی بر مردم حاکم کرد که دیگر منشا آلودگی هوا بنزین آلوده نیست.»

واژه های کلیدی: ایران | بنزین | میلیون | واردات | پتروشیمی | تولید گاز | پتروشیمی | تولید بنزین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs